Outstanding graduate students recognized with awards

The Graduate School typically hosts an awards ceremony in April to recognize and celebrate the outstanding accomplishments of NIU’s graduate students. These students are nominated for recognition by their academic departments, are fellowship recipients, or are dissertation and thesis prize winners.

“The annual reception provides an opportunity for the Graduate School to recognize some of our truly outstanding students and is without a doubt one of my favorite events of the year,” said Brad Bond, dean of the Graduate School. “The COVID-19 pandemic obviously disrupted our plans for the reception, but the cancellation does not diminish our desire to recognize our outstanding graduate students. We hope that many of those we would have celebrated in April will be able to join us next year for a belated face-to-face celebration of their accomplishments.”

The following students are recipients of the 2019-2020 awards: 

Outstanding Graduate Student Awards
Nathan Baer
Kinesiology and Physical Education

Andrew Balgeman
Chemistry and Biochemistry

Jessica Bayer
Health Studies

Carly Besler
Sociology

Ashley Blackwell
Psychology

Tashena Briggs
Counseling and Higher Education

Jessie Brucki
Family and Consumer Sciences

Jason Coenen
Geology and Environmental Geosciences

Cody Converse
Geographic and Atmospheric Sciences

Seth Coursey
Geology and Environmental Geosciences

Chelsea Cwiklik
Art and Design

Sean Daly
Political Science

Milivoje Davidovic
Economics

Kayla Emory
Kinesiology and Physical Education

Deborah Filbin
Art and Design

Robert Fritzen
Geographic and Atmospheric Sciences

Leena Ghrayeb
Industrial and Systems Engineering

Samantha Glaab-Lanigan
Counseling and Higher Education

Ann Guernon
Health and Human Sciences, PhD Program

Elizette Jimenez
Allied Health & Communicative Disorders

Arielle Kalvelage
Counseling and Higher Education

Sean Kennedy
Chemistry & Biochemistry

Zachary Killebrew
English

Frank Kovar
Accountancy

JoAnn LoSavio
History
Alexander Lundberg
History

Tilak Malla
Physics

Kellsie Mohr
Marketing

Megan Montgomery
Communication

Michael Palomo
Allied Health and Communicative Disorders

Alison Petry
Interdisciplinary Health Professions

Andrew Plath
Counseling and Higher Education

Jacob Pratscher
Mathematical Sciences

Levi Rattliff
Political Science

Brenna Ritchie
Biological Sciences

Franchesca Romero
Music

Aneta Rzepka
Mathematical Sciences

Nan Shen
Statistics and Actuarial Science

Zach Smith
Philosophy

Markie Striegel
Art and Design

Ashley Trabaris
Accountancy

John Vanek
Biological Sciences

Shannon Walsh
Allied Health & Communicative Disorders

Casey Walters
Operations Management and Information Systems

Moira Wendel
Psychology

Sarah Wieczorek
World Languages and Cultures

Kaitland Woelky
Health Studies

Tianzhe Xu
Physics

Yamin Xu
Art and Design

Claire Ziegler
Accountancy

 

Dissertation Completion Fellowship
Ashley Blackwell
Psychology

Lewis Hoss
Political Science
Justin Iverson
History

Lauren Orton
Biological Sciences
Ryan Stadel
Physics

Lindsay Vreeland
English

 

Carter G. Woodson Fellowship
Erin Wilhelm 
Adult and Higher Education

 

Diversifying Higher Education Faculty in Illinois (DFI) Fellowship
Sharazazi Dyson  
Counselor Education and Supervision
DaShae Rodriguez-Harris
Psychology

 

Outstanding Dissertation Award
Matthew Krogstad 
Physics
(Health Sciences & STEM)
Nicole Loring 
Political Science
(Arts, Humanities, Social Sciences, and Education)

 

Outstanding Thesis Award
Logan Rice 
Physics
(Health Sciences & STEM)
Anne Stoughton
English
(Arts, Humanities, Social Sciences, and Education)

 

Print Friendly, PDF & Email