Share Tweet Share Email

Reception to recognize outstanding graduate students

March 27, 2019

The Graduate School invites faculty, staff and students to join in celebrating the outstanding accomplishments of NIU’s graduate students. A reception will be held at 3 p.m. on Tuesday, April 23, in the Altgeld Hall Auditorium. Presentation of awards will begin at 3:30 p.m.

For more information, call 815-753-9403 or email [email protected].

Recipients of the following 2018-19 awards will be recognized:

Outstanding Graduate Student Award 

Jamie Alumbaugh – Biological Sciences
Chynar Amanova – Counseling, Adult and Higher Education
Mia Bechtold – Special and Early Education
James Boge – College of Business, MBA Program 
Jared Brady – Mathematical Sciences 
Thomas Brown – History 
Xuezhi Cang – Geographic and Atmospheric Sciences 
Sarah Cerovac – World Languages and Cultures 
Jin Chen – Communication
Lillian Cobo – Geographic and Atmospheric Sciences 
Sean Daly – Political Science
Milivoje Davidovic – Economics 
Allison Einhouse – Kinesiology and Physical Education 
Charles Fabrikant – Leadership, Educational Psychology and Foundations 
Karisa Fuerniss – Kinesiology and Physical Education 
Jue Gong – Chemistry and Biochemistry 
Bernadette Heitschmidt – Counseling, Adult and Higher Education 
Megan Hennings – Allied Health and Communicative Disorders 
Kirstin Hinds – Public Administration 
Maureen Hogan – Educational Technology, Research and Assessment 
Christopher Kraner – Educational Technology, Research and Assessment 
Kelli Krause – Accountancy 
Carolyn Little – Counseling, Adult and Higher Education 
Kevin Luginbill – History 
Megan Malone – Interdisciplinary Health Professions 
Rachel Martin – Economics 
Julia Metz – Sociology 
Bridget Metzger – Accountancy 
Quentin Moore – College of Health and Human Sciences, Ph.D. Program 
Justin J. J. Ness – English 
Holly Nicholson – Marketing 
Marigny Normann – Psychology 
Lynn O’Boyle – Allied Health and Communicative Disorders 
Torin Quinlivan – Statistics 
Anthony Reffi – Psychology 
Scott Rexford – Mathematical Sciences 
Sarah Sabo – Art and Design 
Timothy Satterlee – Biological Sciences 
Jennifer Shelton – Curriculum and Instruction 
Danielle Sheppard – Art and Design 
Megan Six – Family and Consumer Sciences 
Christopher Stewart – Chemistry and Biochemistry 
Mack Sullivan – Philosophy 
Emily Vitrano – Theatre and Dance 
Rachel VonDrasek – Accountancy 
Elizabeth Voyles – Health Studies 
Daniel Werner – Allied Health and Communicative Disorders 
Kristina Wilkerson – Counseling, Adult and Higher Education 
Meng-Jung Yang – Art and Design 
Benjamin Yost – Political Science 

Dissertation Completion Fellowship 

Sean Kennedy – Chemistry and Biochemistry 
Kyle Killebrew – English 
Susan Kwosek – History
Nicole Loring – Political Science 
Anusorn Lueangaramwong – Physics 
Lyndsay Rankin – Biological Sciences 

Carter G. Woodson Fellowship – New 

Ruth Imose – Psychology
Jeffrey T. Lunsford Fellowship
Naquincia Burnett – Accountancy 
Victor Garcia – History 
Michael Milhim – Philosophy 

University Fellowship 

Mathew Anderson – Music
John Hill – Philosophy
Sheryl Hosler – Biological Sciences 
Tilak Malla – Physics 
Zeinab Saab – Art and Design 

Diversifying Higher Education Faculty in Illinois (DFI) Fellowship – New 

Susana Das Neves – Counseling, Adult and Higher Education 

Outstanding Dissertation Award

Ryan Myers – Biological Sciences 
Erika Sparby – English

Outstanding Thesis Award 

Robert Keating – Psychology 
Muhammad Adib Uz Zaman – Industrial and Systems Engineering

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award 

Sasha Bitzer – Art and Design
Harry Bodell – Communication Studies
Erica Ceka – Public Administration 
Kevin Parker– Chemistry and Biochemistry