Outstanding Graduate Student Recognition Reception planned April 19

NIU commencement mortarboard capThe Graduate School invites faculty, staff and students to join in celebrating the outstanding accomplishments of NIU’s graduate students.

A reception will be held at 3 p.m. Tuesday, April 19,in the Altgeld Hall auditorium. Presentation of awards will begin at 3:30 p.m.

For more information, call (815) 753-9403 or email dhughes@niu.edu.

Recipients of the following 2015-16 awards will be recognized:

Outstanding Graduate Student Award

  • Rexford Mawunyegah Akakpo – Statistics
  • Christopher Anderson – History
  • Kaitlin Anderson – Music
  • Abraham Asfaw – Economics
  • Sam Babin – Communication
  • Mary Bajek – Kinesiology and Physical Education
  • Trevor Bixler – Psychology
  • Paige Bothwell – Biological Sciences
  • Angela Burke – Biological Sciences
  • Jui-Ling Chiang – Educational Technology, Research and Assessment
  • Lindsey Crane – English
  • Harsh Deshpande – Physics
  • Sougata Dhar – Mathematical Sciences
  • Lauren Dick – Family, Consumer and Nutrition Sciences
  • Sarah Dreifke – Family, Consumer and Nutrition Sciences
  • Nicole Dressler – History
  • Jenny Marie Farmer – Accountancy
  • Deanna Goldstein – Anthropology
  • Kristin Gray – Counseling, Adult and Higher Education
  • Rebecca Hanna – Allied Health and Communicative Disorders
  • Ashley Heiberger – English
  • Felicia Herzog – Art and Design
  • Aaron Howe – Public Administrationawar
  • Jennifer Jacobs – Leadership, Educational Psychology and Foundations
  • Stephanie Jones – Sociology
  • Kacy Kreger – Allied Health and Communicative Disorders
  • Brendan Learnihan-Sylvester – Philosophy
  • Amy Martin – Educational Technology, Research and Assessment
  • Peter McGraw – Accountancy
  • Leah Mitchell – Art and Design
  • Kaitlyn Monteer – Mathematical Sciences
  • Nancy Petges – Counseling, Adult and Higher Education
  • Michael Pomante – Political Science
  • Alyson Pouls – Art and Design
  • Laura Proctor – Nursing and Health Studies
  • Connor K. Schomig – Kinesiology and Physical Education
  • Timothy Schoonover – Counseling, Adult and Higher Education
  • Elizabeth Smith – Allied Health and Communicative Disorders
  • Sarah Smith – Geography
  • Alyssa Stefl – Allied Health and Communicative Disorders
  • Stephen Strader – Geography
  • Alison Sunseri – Art and Design
  • Keith M. Taddei – Physics
  • Testriono – Political Science
  • Russ Webster – College of Business MBA Program
  • Erin Weldon – Foreign Languages and Literatures
  • Suzanna Wise – Counseling, Adult and Higher Education

Photo of hands typing on a computerDissertation Completion Fellowship

  • Sirojuddin Arif – Political Science
  • Heather Barkholtz – Chemistry and Biochemistry
  • Ann Friesema – Counseling, Adult and Higher Education
  • Robert Fulton, Jr. – History
  • Maureen Lowry-Fritz – Political Science
  • Timothy Piper – Counseling, Adult and Higher Education
  • Antonia Seligowski – Psychology
  • Tracy Stephens – English
  • Keith M. Taddei – Physics
  • Pamela Waltz – Psychology
  • William Wysocki – Biological Sciences

Carter G. Woodson Fellowship – New

  • Melissa London – Psychology
  • Timothy Marquez – Political Science

Jeffrey T. Lunsford Fellowship

  • Charles Chesnut – Philosophy
  • Jesus Fulgencio – Biological Sciences
  • Mikhaella Hodges – Psychology
  • Taneisha Vilma – Psychology

University Fellowship

  • Kyle Flens – Music
  • Jacqueline Klossing – Psychology
  • Meagan Phillips – Philosophy
  • Laurence Tumpag – Anthropology
  • Christina Warzecha – Art and Design

Photo of a yellow highlighter on an open text bookOutstanding Dissertation Award

  • Stephen Cole – Physics

Outstanding Thesis Award

  • Eden Anderson – Psychology
  • Alex Haberlie – Geography
  • Disa Patel – Nursing and Health Studies

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

  • Jeremy Foy – Art and Design
  • Li-Hsuan Hsu – Art and Design
  • Jennifer Jacobs – Kinesiology and Physical Education
  • Anna Rossi – Sociology
Print Friendly, PDF & Email